Kolejny etap budowy Polskiej Stacji Antarktycznej

Wizualizacja w tle:  żródło – DEMIURG

Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction będą realizować kolejny etap budowy Polskiej Stacji Antarktycznej.

zdjęcie 

Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo oraz Andrewex Construction podpisało umowę na realizację kolejnego, ostatniego już etapu budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Inwestorem przedsięwzięcia jest Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, realizujący inwestycję budowlaną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Lider konsorcjum – Dekpol Budownictwo – to generalny wykonawca inwestycji kubaturowych należący do Grupy Dekpol. Firma była już zaangażowana wcześniej w budowę nowej stacji w Antarktyce, w czasie trzech sezonów od 2020 do 2023 roku.
Partner konsorcjum – Andrewex Construction – to z kolei doświadczony producent konstrukcji drewnianych. W długiej historii spółki znajdują się również zasługi dla Polskiej Stacji Antarktycznej. To właśnie ta firma w latach 70. wykonała konstrukcję budynków stacji z drewna klejonego, która do dziś służy w Antarktyce.

Z radością przyjęliśmy informację, iż Dekpol Budownictwo będzie kontynuować prace przy budowie nowego budynku mieszkalnego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Wspólnie z partnerami z Andrewex Construction, inwestorem i pozostałymi uczestnikami projektu przystępujemy do realizacji głównej części inwestycji, która trwale wpisze nasz indywidualny wkład w karty historii polskiej nauki, architektury i budownictwa. To przedsięwzięcie, które dowodzi jak duży potencjał posiadają polskie firmy w zakresie eksperckim oraz jak wiele możemy dokonać łącząc siły naszego lokalnego kapitału – mówi Michał Skowron, prezes zarządu Dekpol Budownictwo.  Przygotowania do budowy kolejnego etapu stacji rozpoczną się jeszcze w tym roku. Wykonawcy, należący do konsorcjum mają m.in. przygotować konstrukcję drewnianą wraz z panelami elewacyjnymi nowej stacji i jej montaż próbny w Polsce oraz odpowiednio zabezpieczyć i zapakować materiały i sprzęty, które zostaną przetransportowane przez Inwestora na teren budowy drogą morską.

Bardzo się cieszymy, że po 50-ciu latach wrócimy do Antarktyki jako wykonawca i producent konstrukcji drewnianej budynku głównego stacji. Wszyscy, którzy już widzieli projekt i znają trochę realia Antarktyki zdają sobie sprawę, z jak dużym wyzwaniem będziemy się mierzyć. Nieskromnie stwierdzę, że nie ma innej Firmy w Polsce, której wiedza i doświadczenie pozwalają podjąć się tej realizacji. Satysfakcja jest tym większa, że realizacja stacji zbiega się z rozwojem nowej gałęzi produkcji modułowej oraz jubileuszem 50-lecia Andrewex Construction obchodzonego w 2025 roku” – mówi Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Andrewex Construction.

źródło: DEMIURG
źródło: DEMIURG

Przypomnijmy, że projekt realizacji nowego budynku stacji antarktycznej oficjalnie rozpoczął się w listopadzie 2020 roku, kiedy po miesiącach przygotowań z Gdyni w kierunku Antarktyki wypłynął statek Dina Star. Aktualnie do zakończenia procesu inwestycyjnego pozostała prefabrykacja konstrukcji drewnianej i paneli elewacyjnych budynku głównego, posadowienie jej na gotowej konstrukcji stalowej, a także prace wykończeniowe. Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego ma bogatą historię. Pierwsze budynki obiektu powstały w latach 70. Naukowcy prowadzą tu badania z dziedzin m.in. ekologii, oceanografii, geologii czy klimatologii. Kompleksowa odnowa infrastruktury obiektu pozwoli Polsce utrzymać się w elitarnym gronie dwudziestu państw prowadzących całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce. Tym samym, nasz kraj utrzyma status członka konsultatywnego Układu Antarktycznego, a wraz z nim równoważne prawo głosu w decyzjach dotyczących przyszłości kontynentu Antarktydy.

Zgodnie z harmonogramem inwestora, termin zakończenia projektu zaplanowano na rok 2027.

Dekpol Budownictwo jest jedną ze spółek Grupy Dekpol. Ponad trzydzieści lat działalności na rynku pozwoliło firmie osiągnąć wiodącą pozycję generalnego wykonawcy. Dekpol Budownictwo specjalizuje się w budowie obiektów przemysłowych, logistycznych, handlowych, użyteczności publicznej, a także mieszkaniowych oraz hotelowych. Na sukces spółki pracuje kilkuset wysokiej klasy specjalistów, wśród których znajdują się doświadczeni inżynierowie, projektanci, operatorzy, montażyści i pracownicy budowlani. Firma posiada trzy biura operacyjne: w Gdańsku, Pinczynie i Poznaniu. Dysponuje także własnym parkiem maszynowym działu robót ziemnych i drogowych składającym się z ponad 100 jednostek nowoczesnego sprzętu. W realizowanych projektach wykorzystywane są prefabrykaty betonowe oraz konstrukcje stalowe produkowane w zakładach Grupy Kapitałowej DEKPOL w Pinczynie, Działdowie, Lubawie i Toruniu. Firma sukcesywnie rozwija ofertę „Zaprojektuj i Wybuduj”.

Andrewex Construction Sp. z o.o. to część grupy spółek Andrewex, mieszcząca się w Cierpicach koło Torunia. Fabryka od lat 70-tych z sukcesami zajmuje się produkcją wielkogabarytowych konstrukcji z drewna klejonego. Co roku wykonuje kilkadziesiąt projektów, co pozwoliło jej zdobyć unikatowe na polskim rynku doświadczenie
w projektowaniu, produkcji i wykonaniu konstrukcji drewnianych. Od lat współtworzy przestrzenie spotkań
i interakcji, miejsca aktywności i odpoczynku: hale sportowe, baseny, ujeżdżalnie koni, ale też sale koncertowe, centra kultury, zadaszenia trybun, obiekty handlowe, budynki dydaktyczne i rozrywkowe. Konstrukcje Andrewex Construction pozwalają stworzyć nie tylko miejsca bezpieczne i trwałe, ale przede wszystkim lekkie, ciepłe
i przyjazne dla użytkownika, o wysokiej wartości estetycznej. Firma od zawsze wspiera gospodarkę zrównoważoną, energooszczędną, o niewielkim śladzie węglowym. W 2022 roku rozbudowany i zmodernizowany zakład Andrewex Construction poszerzył swoje portfolio usług o produkcję prefabrykowanych modułów dla wielopiętrowego budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej, stając się najbardziej kompleksowym producentem konstrukcji drewnianych na polskim rynku.

Kontakt dla mediów:
Marta Szymczak
marta.szymczak@mskomunikacja.pl
600 550 856